BİR GENEL MÜDÜRÜN GÜNLÜĞÜNDEN

42 yıl 9 değişik ülkede yöneticilik yaptıktan sonra küçük çapta danışmanlık yaptım, üniversştede dersler verdim bu gün de bazı anılarımı paylaşayım dedim. Aşağıdaki yazıda gerçek hayattan herhangi bir kimse veya olay olmadığı gibi geröek hayattan esinlenen herhagi bir şey de yoktur ve tamamen hayal ürünü olarak yazılmış bir fantazidir.

Ohhh bu sabah pek keyifli kalktım, dün şirket adına aldığım Maserati ile gideceğim işe bugün ilk kez.

Kaç yıldır, zarar ediyoruz dediğimiz işçilere hemen sabahtan anlatayım şu Maserati işine de huzursuzluk çıkmasın. Yahu adamları anlamak mümkün değili beş önce daha yeni zam yaptık “geçinemiyoruz diye ağlıyorlar. Yaranılmaz bunlara kardeşim. Ne yani alttarafı dolar biraz arttı ama o da bizim yüzümüzden değil, masraflar yüksek.

Bizim şirket ilginçtir, çalışan herkes eşit miktarda ortaktır şirkete, ben dahil, ve dışarıdan başka hiç bir ortak yok. Birtek HOX TV’den Seluçuk Tepeli farkında bu işin habire söyküyor ama benim geri zekalı işçilerim hala anlamadı. Not alayım da bu gün Walt Disney’e telefon edelim kovsunlar şu Selçuğu.

Notlarıma bakıyorum da bu muhasebe müdürüm bayağı salak, yahu şunun şurası 1 den alıp 200 e satıyoruz hala kar var diyor, vergi mergi de ödetir bu adam insana. Bi de işçiler duyarsa la başına belayı yok zamdı, yok şuydu, yok buydu. Ne doymaz insanlar kardeşim, biliyormusun bu gemi nasıl yürüyor. Ben bugün muhasebe müdürümü değiştireyim, gerçi başlayalı 15 gün olmuştu ama bir şey beceremedi.

Bak bak, şöfer’in arabaya bakışına bak, yahu ben senin genel müdürünüm, tabi bineceğim. Haset, aaaa bu iyi muhasebe müdürü olur, tamam tamam çözdük işi.

Hazır yola çıkmışken personel müdürüm olacak soysuzu arayayım toplasın millete bahçeye de bir konuşayım.

Bak bak bak, işçiler nasıl bakıyor arabaya, şirket düşmanı bunların hepsi.

Odama doğru giderken Genel Müdür WC’sine girip bir çişimi yaptım. Dikkatimi çekti, bütün Madagaskar mermerleri kötü gözüküyor, hemen inşaat mmüdürümü arayıp talimat verdim, bu mermerleri Brezilya mermeri ile değiştirsinler. Gerçi bendenbaşka kullanan yok ama nolur nolmaz, mahçup olmayalım.

Ofise gelince her sabah light bir kahvaltı yaparım, biraz Pule Eşek Peyniri, yarım yubari kavunu, bir fincan da kopi luwak kahve, hepsi bu. Bu kadar basittir benim hayatım ama bu ezikler maaş yetmiyor diye ağlar hep, basit yaşayın, hem sağlığınıza da iyi gelir bu.

(Yiyeyecekler gerçektir, google dan kontrol edebilirsiniz, zaten bu yazıdaki tek gerçek de budur.)

Toplandı bizim ezikler, bir konuşayım da rahatlasınlar biraz.

“Hepinize günaydın dostlarım benim. Bakın, burası önemli, çalışanlar, işçiler, paryalar demiyorum, dostlarım diyorum. Neden diye sorun bir. Çünkü ben de içinizden biriyim, hepimiz aynı yolun yolcusuyuz. Duyuyorum bazı densizler Maserati de neymiş diyorlarmış. Bilin ki onlar şirket düşmaındır. Yahu düşünün biraz, hepimizin esenliği için satış yapmaya gidir dışarıdaki şirketlere. Hacı Murat’la mı gideyim. Ne derler bu adamdan bir şey alınmaz derler. İtibarsız insanlarla kimse iş yapmaz, gidersin Maserati ile yaparsın işini. İtibardan tasarruf olmaz. Bu Maserati sizin, şirketin, naçizane benim itibarımdır.

Bilin ki bütün şirketler haset içerisinde bizi, sizleri kıskanıyorlar. En son 9 yıl önce maaşlara zam yapabildiler, biz sizin maaşlarınızı 5 yıl önce cömertçe zamlandırmıştık. Evet biraz pahalılık var ama her şirkette var bu, o şirket lobileri bizi zorlamak için yapıyor bunları ama biz üstesinden geleceğiz. Bu sadece benim değil, hepinizin savaşı.

Bugünlere geldik daha gidecek de çok yolumuz var.

15 gündür bizden hizmetlerini esirgemeyen Muhasebe Müdürüm gördüğüm lüzüm üzerine görevden affını talebetti. Onu  yerine bu sabah Şöfer Memati’yi atatdım, içimizden birini, 1-2 yıla varmaz müreffeh bir şirket olacağız.

Güzel günler bizi bekliyor.”

Yahu bu konuşma yazarları da pek kibar yazıyor, söyleyeyim de biraz allayıp pullasınlar, biraz bizim eziklerin anlayacağı dille yazsınlar.

Konuşmanın sonunda dikkat ettim iki üç çürük sürtük alkışlamadı, şirket düşmanları, bunların da kesin ilişkisini Personel Müdürüm olacak soysuz.

Memati, sen de gel buraya, eski Muhasebe Müdürümü kızağa atayın hemen. Memati, eski muhasebe müdürü kar var diyordu, hemen bak defterlere, gözüken kar miktarı kadar fatura iste benim kuzenden, Şeytan Adalrındaki şirketten göndersin. Sen de 3-5 maaş ikramiye çek kendine, yeğenini de gönder hemen şöferliğe başlasın.

The post BİR GENEL MÜDÜRÜN GÜNLÜĞÜNDEN appeared first on tkaraca.com / Tufan Karaca - İŞ PLANI.

Share:

Author: Tufan Karaca